Evropska unija danas slavi Dan jezika.
Podsjetimo se:
Evropska unija ima dvadeset tri zvanična jezika, 60-ak regionalnih i manjinskih jezika, a više od 175 jezika migranata.
Zvanični jezici su: bugarski, češki, danski, holandski, engleski, estonski, finski, francuski, njemački, grčki, mađarski, irski, talijanski, latvijski, litvanski, malteški, poljski, portugalski, rumunski, slovački, slovenski, španski i švedski.
Da ne bismo nabrajali sve manjinske jezike, predlažemo da skoknete na link i na stranici nađete ponešto o albanskom, jidišu, katalonskom, baskijskom i drugim jezicima.
Naglasimo:
Ideja je da se promovira i sačuva raznolikost, da se radi na promociji učenja drugog, trećeg, četvrtog jezika, da se evropski prostor prevladava znanjem i razumijevanjem, a ne razlikama i granicama.
Povežimo:
U Bosni i Hercegovini trebamo slaviti ovaj dan jer, kao i Evropa, imamo više od jednog zvaničnog jezika. Imamo manjinske jezike. A, za razliku od Evropske komisije, nemamo ideja šta s tim.
A sada odgovorite na pitanja za današnji dan:
- Koliko stranih jezika znate?
- Koliko manjinskih jezika postoji u BiH?
- Kako se na romskom kaže Dobar dan?
U rubrici vijesti možete naći konkurs za sve zainteresirane: učenike i učenice srednjih škola, studente i studentice, sve mlade aktiviste - za radove koji će biti predstavljeni na okruglom stolu. Ideja je da progovorimo kulturno i bez diskriminacije. Onako, evropski.
Moto Evropskog dana jezika je Pričaj sa mnom, pa, evo, pozivam vas na razgovor.
Comments